Dawne źródła historyczne łączące Wenedów, Wandalów i Słowian

Autorskie słowo wstępne do artykułu „Dawne źródła historyczne łączące Wenedów, Wandalów i Słowian” :

Jak już informowały portale „Białczyński”, „Skribh” i „Zapomniana Lechia” Dragomiry w dniu 19 stycznia br. odbyło się spotkanie promujące czwarty numer Rocznika Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddział w Gorzowie Wielkopolskim pt. „Forum Historyczno-Społeczne”. Po raz pierwszy w Roczniku tym znalazł się artykuł mojego autorstwa. To wielkie wyróżnienia i szansa na dotarcie z zatajoną najstarszą historią ziem polskich do szerszego, zupełnie nowego grona odbiorców, w tym do muzeów, szkół, bibliotek czy nauczycieli historii.

Spotkanie odbyło się w zaplanowanym terminie w siedzibie Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Warszawskiej 35. Przybyło na nie ponad 70 osób, w tym radna miasta Gorzowa, dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie, pracownicy naukowi, pasjonaci historii. Gospodarzami spotkania byli: Wojciech Popek – dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta oraz Paweł A. Leszczyński – doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddział w Gorzowie Wielkopolskim, prywatnie mój kuzyn.

Numer 4 Rocznika posiada aż 230 stron i składa się z czterech rozdziałów:

– Z kart historii dalekiej i bliskiej

– Państwo, bezpieczeństwo i prawo w relacjach międzynarodowych

– Życiorysy utrwalone w pamięci

– Recenzje i omówienia

Każdy z rozdziałów zawiera cztery artykuły, jedynie ostatni „Recenzje i omówienia” zawiera ich trzy. Podczas spotkania każdy z autorów miał możliwość przedstawienia swojego artykułu i jego omówienia podczas kilkuminutowego wystąpienia. Ponieważ mój artykuł znalazł się pierwszy w Roczniku, to jako pierwszemu spośród autorów przypadł mi zaszczyt omówienia artykułu.

Po spotkaniu miało miejsce zdarzenie, które mnie zaskoczyło. Podeszło do mnie łącznie 5 osób, wszyscy przedstawili się, jako czytelnicy blogu Czesława Białczyńskiego, którzy o spotkaniu dowiedzieli się właśnie z tegoż blogu. Wywiązała się między nami dyskusja na temat historii, pochodzenia Słowian, nowych badań i odkryć. Rozmowa była na tyle długa, że nie zauważyliśmy, iż po jakimś czasie nasza sześcioosobowa grupka pozostała jako jedyna na sali. Później, gdy już salę zaczęto sprzątać, nasza rozmowa przeniosła się na główny hall muzeum, które mieści się w przedwojennej willi landsberskiego fabrykanta. Stąd obecna nazwa pochodząca od jego nazwiska – „Willa Schrödera”.

W tym miejscu chciałbym podziękować tym przybyłym specjalnie na spotkanie osobom, zwłaszcza tym którzy do Gorzowa przebyli drogę 60, a nawet 100 kilometrów. Zatem dziękuję: pani Małgorzacie i panu Teofilowi z Torzymia, panu Tomkowi spod Krosna Odrzańskiego oraz panu (o ile dobrze pamiętam imię) Danielowi i jego córeczce Łucji z Gorzowa. Specjalne podziękowania kieruje do Dragomiry, która wpadła na pomysł poinformowania o spotkaniu na swoim blogu i poprosiła panów Białczyńskiego i Skribhę, aby podobną informację zamieścili na swoich blogach. Za to dziękuję również im. Na koniec chciałbym podziękować mojemu kuzynowi dr hab. Pawłowi A. Leszczyńskiemu, który znając moją pasję związaną z historią Słowian sam zaproponował mi opublikowanie artykułu na ten temat w Roczniku PTH, czym mnie mocno i zarazem mile zaskoczył.

Artykuł „Dawne źródła historyczne łączące Wenedów, Wandalów i Słowian” jest kompilacją moich dwóch artykułów, które opublikowałem wcześniej na portalu taraka.pl : „Wenedowie, Wandalowie i Słowianie” oraz „Źródła pisane o pochodzeniu Słowian i Polaków”. Jednak w przeciwieństwie do nich, artykuł z Rocznika PTH zawiera nowe informacje na ten temat i jest bardziej uporządkowany. Zdecydowanie mniej jest w nim moich komentarzy, które jednak wstawiłem na początku i w konkluzji na końcu tekstu.

Życząc miłej lektury, przedstawiam poniżej skany artykułu z Rocznika PTH.

Adrian Leszczyński

fhs-1

fhs-2

fhs-3

fhs-4

fhs-5

fhs-6

fhs-7

fhs-8

fhs-9

fhs-10

fhs-11

fhs-12

fhs-13

fhs-14

fhs-15

fhs-16

fhs-17

fhs-18

fhs-19

fhs-20

fhs-21

fhs-22

fhs-23

fhs-24

fhs-25

fhs-26

32 komentarze do “Dawne źródła historyczne łączące Wenedów, Wandalów i Słowian

 1. Tanator

  A nie potrafi Pan bez inwektyw? Mamy demokrację. Można pisać listy, petycje, apele. Przeszkadza to Panu? Jak artykuł Pana Adriana jest rzetelny to obroni się sam.

  Polubienie

  Odpowiedz
  1. Adam Smoliński

   Najbardziej przeszkadza mi Twoja czarna sukienka Tanatorku – kacie pożalsięboże.
   Już i tu przylazłeś ze swym parszywym pseudonimem?

   Polubienie

   Odpowiedz
     1. Adam Smoliński

      Łazi to takie, tu i tam, w czarnej sukience, obcisłych stringach i gdera.
      Chciałby być bardzo katem, a tylko szarą myszką w kruchcie jest, która potrzebuje poklasku. 😀
      Jednak poklasku nie ma. 😀
      Może pójdziesz sobie dalej Tanatorku – kacie pożalsięboże, szukać swego szczęścia.
      Tu poklasku nie znajdziesz, jeno kopa w d…., jak za długo będziesz marudził.

      Polubienie

     2. Adam Smoliński

      P.s.
      W Stringum Authenticum na pewno Cię pokochają i po główce pogłaskają.
      Tam Twoje stringi podziwiać będą, a za czarna sukienkę pochwalą.
      Będziesz miał wielu obsmarkanych przyjaciół studencików.
      A posłuch jak wielki. Może, jakie kazanie z biblii lub koranu im wygłosisz.
      Idż sobie, idż.
      Ozięble Cię żegnamy. 😀

      Polubienie

     3. Adam Smoliński

      Do czasu, do czasu, Tanatorku – kaciku pożalsięboże.
      Braci szukaj w swojej kościólkowej kruchcie lub w Stringum Authenticum.

      Polubienie

     4. dragomiraplonska Autor wpisu

      Bracie Wierzący Inaczej,
      Właśnie w tym problem że nie fascynują mnie stringi u mężczyzn. Wręcz brzydzą. Dlaczego gimnazjalnych?
      P.S. Pozdrów od nas Braci Inteligentnych Inaczej z Sigillum Debillicum czy też Stringum Authenticum.

      Polubienie

     5. R.A.

      „Siostro Zagubiona”… In omnibus omnipotentumus tutum est decim sratem, azaliż analisz albowiem! Ja pie… ale czad!!!… hehehe… 🙂

      Polubienie

     6. Adam Smoliński

      Tanatorek – „Odnaleziony – Nawiedzony” znowu się przyplątał. 😀
      Znalazł się – „z etapem profesorskim”. Ktoś by pomyślał hejterze kościółkowy? 😀
      Kolesi i braci, sobie równych poszukaj w swoim Stringum Debillum, czy jak im tam.
      Już wszędzie Cię wyrzucili klecho, pora, aby i stąd Cię wykopać.
      Siedź sobie w swojej kruchcie kościółkowej i klep pacierze do swojej bozi. Może Cię wysłucha.
      Zadbaj lepiej o tacę, bo Ci kościółek niedługo zlicytują i zostaniesz tam ‚dziadkiem klozetowym”.
      Ostatecznie, wreszcie będziesz miał jakąś pożyteczną pracę, miast wyłudzacza grosza od starych moherów.
      Jednak czarną sukienkę trzeba będzie zdjąć. Och, jaka przykrość. 😀 😀 😀

      Polubienie

 2. Pingback: 18 Adrian Leszczyński. Dawne źródła historyczne łączące Wenedów, Wandalów i Słowian | SKRBH

 3. Pingback: Dwa światy Słowian – Słowian słowiańskich i żydo-biblijno-krystowierczo-lechicko-wandalskich „Słowian” jafetowo-noabickich… – blog polski

  1. Adam Smoliński

   Pochwal się wszędzie Opolczyk, jakim jesteś tchórzem, który ucieka do swojej dziupli, pluje z niej i zamyka się od środka, żeby nikt nie mógł odpowiedzieć na Twoje opluwanie.
   Nie podniecaj się tak bardzo, bo Ci pikawa jeszcze raz stanie.

   Polubienie

   Odpowiedz
  2. dragomiraplonska Autor wpisu

   Szukałam w necie czegoś o wierzeniach Słowian, tak znalazłam Twojego bloga, sporo się na nim dowiedziałam. Był czas że czytałam go codziennie ale to było już bardzo dawno temu. Po linkach z Twojego bloga znalazłam jeszcze ciekawsze rzeczy. Wtedy otworzyły mi się oczy. Na szczęście, ja nie miałam o Słowianach utrwalonych, zabetonowanych poglądów, ja Ty, ja miałam nie wiedzę, puste miejsce do zapełnienia. Przykro mi ale Słowianie w łapciach to kossinowski mit. Kto chodzi w łapciach gdy ma tyle skór? Kto chodzi w lnianej koszulinie po mrozie gdy ma owce i olbrzymie zakłady tekstylne? Rzymianie kupowali ze słowiańskich terenów bursztyn i zborze, myślisz że nie woleli zająć tych terenów niż kupować? Ktoś te tereny przed nimi obronił i raczej nie byli to miłujący pokój pacyfiści.
   P.S. Adrian Leszczyński też Cię niegdyś czytał. Adam Smoliński i Skryba chyba też. Szkoda że nie potrafisz przejrzeć na oczy i że zostałeś w bagnach Prypeci.

   Polubienie

   Odpowiedz
 4. Sławek

  Dragomira,

  Świetna, naprawde świetna robota.
  Czy myślałas może o napisaniu w jakiejś lżejszej formy, którą można by w jakis sposób wpiąć do szkół. Nie wiem jak to zrobić, ale może ktoś coś ciekawego zasugeruje.
  Sławek

  Polubienie

  Odpowiedz
  1. Adam Smoliński

   Sławek, Dragomira właśnie coś takiego pisze.
   Ma to być szeroki przekrój przez haplogrupy, gospodarkę, szlaki handlowe. Poruszona będzie religia różnych ludów.
   Wszystko oczywiście w lekkiej formie, zrozumiały dla wielu laików w temacie. Bez silenia się na zbytnią naukowość, a jednak poparte wieloma źródłami.
   Jest to książka w formie papierowej.
   Dzieło zbliża się ku końcowi.
   Uważam, że będzie to bardzo dobra pozycja popularyzatorska.

   Polubienie

   Odpowiedz
 5. SKRiBHa

  O uproszczeniach:

  https://skrbh.wordpress.com/2017/02/21/27-przyklady-ze-w-ofitzjalnej-nalke-ciagle-jeszcze-obowiazuje-rasistowskie-przeciw-slowianskie-i-przeciw-naukowe-podejscie-do-faktow-dowodow-logiki-itp-na-przykladzie-jesykosnafztfa-patrz-ring/

  27 Przykłady, że w ofitzjalnej nałke ciągle jeszcze obowiązuje rasistowskie, przeciw-słowiańskie i przeciw-naukowe podejście do faktów, dowodów, logiki, itp, na przykładzie jęsykosnafztfa, patrz: RiNG, Do”/aK, (DuCK), KeJK, (CaKe) 01

  Polubienie

  Odpowiedz
 6. R.A.

  To nie są żarty…

  https://skribh.wordpress.com/2017/03/18/441-skrbh-33-nowe-zrodla-genetyczne-czyli-czy-to-smierc-teorii-o-10000-lat-bytnosci-r1a-w-anatolii-na-balkanach-puszcie-i-pochodzeniu-szlachty-polskiej-od-sarmatow-itp/

  https://skribh.wordpress.com/2017/03/20/442-i-znow-przyszla-wiosna-z-tym-ze-juz-nie-wiem-ktory-slowianie-maja-teraz-nowy-rok/#comment-10186

  https://skribh.wordpress.com/2017/03/21/443-skrbh-34-polnocna-droga-r1a-czyli-min-koniec-bredni-o-tzw-starozytnosci-jezyka-litewskiego-pochodzeniu-tzw-scytow-tocharow-itd/

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s